Hindistan'da Okullarda Satılan Besinlere Trafik Lambası Etiketleme Sisteminin Getirilmesi Konuşuluyor 1

Hindistan’da Okullarda Satılan Besinlere Trafik Lambası Etiketleme Sisteminin Getirilmesi Konuşuluyor

Hindistan Besin Güvenliği Standartları Otoritesi (FSSAI) okullarda satılan besinlere trafik lambası etiketleme sisteminin getirilmesi için teklifte bulundu. FSSAI bu trafik lambası etiketleme yönteminin çocukları sağlıksız besinlerden vazgeçirebileceğine inanıyor.

Trafik Lambası Etiketleme Sistemi

Hindistan Besin Güvenliği Standartları Otoritesi (FSSAI), okullarda kantinlerde ya da otomatlarda satılan besinlere trafik lambası etiketleme sistemini getirerek şekerli içeceklerin, şekerlemelerin, yüksek işlenmiş besinlerin tüketimini azaltmak için bir teklifte bulundu.

Hindistan'da Okullarda Satılan Besinlere Trafik Lambası Etiketleme Sisteminin Getirilmesi Konuşuluyor 2
Trafik lambası kullanılan bir besin etiketi örneği

Uygulayıcılar, böylece çocukların yeşil olarak etiketlenmiş besinleri, yani, taze meyve, sebze, tam tahıllar, yumurta, balık, yağsız etler, tercih etme kpnusunda; kırmızı etiketlenmiş yüksek yağlı, tuzlu, şekerli besinleri tercih etmeme konusunda cesaretlendireceklerini düşünüyorlar.

Sarı etiketli besinlerin içinde ise dondurma, sütlü tatlılar, ekmek, bisküvi, işlenmiş ve paketli çorba, et ve balık ürünleri, kahvaltılık gevrekler, malt bazlı içecekler yer almakta. Bu besinlerin ise az sıklıkta ve küçük porsiyonlar halinde tüketilmesi öneriliyor.

Otorite ” Yeşil ve sarı olarak etiketlenmiş yiyecek ve içecekler okul yemeklerine dahil edilebilir ve okulun sağlık ekibi tarafından devamli incelenerek besinlerin kalite ve besleyiciliğini daha iyiye götürülmesine odaklanılabilir” diyor.

Bu okul menülerine kampüsün içinde yer alan kantin, otomatlar, büfeler gibi okuldaki öğrencilere besin sağlayan her yer dahildir.

Bu öneri aynı zamanda okul otoritelerinin okul içerisinde yüksek fruktozlu mısır şurubu (YFMŞ) içeren gıdaların satılmasını yasaklamasını da içeriyor. Ve bu düzenleme ile yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren hiçbir ürün okulun 50 m yakınında satılamayacak.

Referans:

İndia’s food safety authority proposes traffic light labelling for food sold at school

 

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi'nde Beslenme ve Diyetetik alanında lisans eğitimi aldı, 2017 yılında mezun oldu. Bu süreçte 3 tübitak projesinde yer aldı, birinde yürütücü olarak çalıştı. 2016 yılında yesilist.com'da staj yaptı. Sürdürülebilir beslenme ile ilgileniyor.
Yazı oluşturuldu 33

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön