Beni Tanıyın

Gezegen Saygılı Tabaklar Atöyesi. Reformist, 2019. Feriye Palace
Gezegen Saygılı Tabaklar Atöyesi. Reformist, 2019. Feriye Palace
Gezegen Saygılı Tabaklar Atöyesi. Reformist, 2019. Feriye Palace

Dyt. Damla İkbal Ceyhan

Merhaba, ben kısaca Damla.

2017 yılında Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü‘nden mezun oldum ve diyetisyen unvanını aldım. Ancak buradaki içerikler sadece bu unvanı almamla ilgili değil.

Her zaman kendimi ekosisteminin bir parçası olarak gördüm. Bakış açım insanın içinde bulunduğu doğal sistemlerin içerisinde uyum içerisinde yaşaması gereken bir tür olduğu yönünde.

Günümüzde pek çoğumuz yediğimiz besinler market raflarında yetişiyormuşçasına yaşıyoruz. Fakat aslında tükettiğimiz besinler tabağımıza ulaşmadan önce pek çok süreçten geçiyor ve tüm bu süreçler hem sağlımızı hem de içinde yaşadığımız gezegenin geleceğini etkiliyor.

Çok sevdiğim ve hayatımın önemli bir kısmını oluşturan mesleğimi de bu bakış açısıyla ele almam gerekirdi. Beslenme şeklimiz hem kendi sağlığımızı sürdürmeli hem de içinde yaşadığımız gezegenin sağlığını gözetecek biçimde olmalıydı.

Bu süreçte 2016 yazında Yeşilist‘te yaptığım staj da bana besin ve iklim arasındaki ilişkiyi düşünme anlamında ivme kazandırdı.

Yaklaşık 2 yılımı alan bu okuma, üzerine düşünme, araştırma süreci bu siteyi oluşturdu.

Bu süreçte online kurslar bana çokca yardımcı oldu, sizlere de tavsiye edebileceğim kurslar şunlar:

Ayrıca şimdilerde İstanbul Üniversite’sinde Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisansımı yapıyorum. Halk sağlığını da yine aynı şekilde insanın ve insanın sağlığını etkileyen doğal sistemleri bir bütün olarak gören bir bakış açısı ile alıyorum.

Yani bu süreç hala devam ediyor, eğer siz de kendi sağlığınız ve gezegenin sağlığı için bir şeyler yapmak istiyorsanız bu yolda bana eşlik edin.

Bana eşlik etmenizi kolaylaştıracak bazı yollar şunlar:

  • Buradaki yazılarımı takip edip, paylaşabilirsiniz,
  • Sosyal medya hesaplarımı elimden geldiğince güncel tutmaya çalışıyorum. Şuradan sosyal medya hesaplarıma erişebilirsiniz:  Twitter
    Instagram
  • Açık Radyo’da sevgili Akgün İlhan’ın Sudan Gelen adlı programında Gezegenle Birlikte Beslenmek hakkında konuştuk. Programın kaydına şuradan ulaşabilirsiniz.
  • EKOIQ’da sevgili Nevra ile gerçekleştirdiğimiz Hem Sağlığımızı Hem de Gelecek Nesilleri Düşünerek Yiyebiliriz başlıklı röportajıma ulaşmak için şuraya gidebilirsiniz.
  • Ayrıca geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğim ve gelecek dönemler için de planladığım ‘Gezegene Saygılı Tabaklar’ isimli atölyelerime katılmak isterseniz sosyal medya üzerinden takipte kalabilirsiniz.
  • Son olarak yesildiyetisyen@gmail.com adresinden üzerinden de benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle.

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön