Gıda endüstrisi hakkında bilgilendirilen gençler abur cuburu reddetti
Gıda endüstrisi hakkında bilgilendirilen gençler abur cuburu reddetti 1

Bir başkaldırı şekli olarak sağlıklı beslenme. Gıda endüstrisi hakkında bilgilendirilen gençler abur cuburu reddetti.

Gençler otoriteye karşı isyan etmek istiyor, öyleyse neden onları gıda endüstrisi ve gıda endüstrisini şekillendiren güç yapıları hakkında aydınlatmıyoruz? Gençler, en sevdikleri cipslerin arkasındaki şirket hesaplamaları hakkında bilgi sahibi olsalardı, hala onları aynı şekilde yemeye devam ederler miydi?

Daha bu pazartesi yayınlanan ilgi çekici bir araştırmayı paylaşmak istiyorum sizlerle.

Araştırmanın detaylarına geçmeden önce biraz gıda reklamları hakkında düşünmenizi istiyorum. En ünlülerin oynadığı, büyük paralar harcanan reklamları…

Süper yakışıklı, süper güzel, süper cool ünlülerin oynadığı bu reklamlar özellikle çocuklar ve ergenler üzerinde büyük etkisi olan reklamlar. Gıda endüstrisi bu etkinin farkında.

Gıda endüstrisi hakkında bilgilendirilen gençler abur cuburu reddetti 2

Ben de bir diyetisyen olarak her zaman bu ‘daha çok ye’, ‘daha yağlı ye’, ‘daha şekerli ye’ mesajlarının pompalandığı ‘besin çevresi’nde bir savaşçı gibi hareket etmemiz gerektiğini düşünürüm.

Gençleri meyve sebze yemeye nasıl ikna ederiz?

Aslında sağlıklı beslenmeyi savunan herkesin üzerinde düşündüğü şeylerden biri de ‘büyük gıda şirketlerinin fast food ürünleri pop kültürünü de arkasına alarak pazarladığı bu dünyada gençleri meyve sebze yemeye nasıl ikna ederiz’ olmuştur.

Bu çalışma bu soruya bir ışık tutmak istiyor. Cevap şu: Gıda hakkındaki araştırmaları okumasını sağla.

Yeni yayınlanan bu araştırma şunu düşünmemizi istiyor: Gençler otoriteye karşı isyan etmek istiyor, öyleyse gıda sistemini şekillendiren güç yapıları hakkında neden onları aydınlatmıyoruz? Gençler, en sevdikleri cipslerin arkasındaki şirket hesaplamaları hakkında bilgi sahibi olsalardı, hala onları aynı şekilde yemeye devam ederler miydi?

Gıda endüstrisi gerçeklerini içeren radikal bir sağlık eğitimi

Chicago Üniversitesi’nde davranış bilimi profesörü olan Christopher Bryan bu soruyu araştırmış. Christopher Bryan bu araştırmasından 360’dan fazla 8. sınıf öğrencisi ile birlikte çalışmış.

Araştırma ekibi, bu gençlerin yarısına tüm besin gruplarından dengeli beslenmenin ve fiziksel aktivitenin önemini vurgulayan klasik bir sağlık eğitimi vermiş. Diğer yarısına ise daha ‘radikal’ bir sağlık eğitimi vermeyi denemiş – örneğin şirketlerin sağlıksız gıdaları nasıl geliştirdiğini ve pazarladığını gösteren bir rapor gösterilmiş.

Aynı zamanda, gazeteci Michael Moss ile çalışan bu ekip, öğrencilerden büyük gıda şirketlerinin pazarlamada fakir insanları hedeflemelerini, bağımlılık yaratan nitelikleri oluşturmak için lezzet bilimini kullanmalarını ve aldatıcı dili sağlıksız yiyecek reklamlarına dahil etmeleri istendi.

Daha sonra, bu gruptaki öğrencilerden abur cubur reklamlarının yer aldığı ilanları öğrendikleri kavramlarla “değiştirmeleri” istendi. Örneğin bir öğrenci Drake’in Sprite’ı tanıtan bir resmi üzerine “Bunu para için yapıyor.” Touché yazdı.

Gıda endüstrisi hakkında bilgilendirilen gençler abur cuburu reddetti 3
Gıda endüstrisi hakkında bilgilendirilen gençler abur cuburu reddetti 4
Öğrenciler reklamları böyle değiştirdi.

Bulgular

Bu araştırmanın sonrasındaki 3 ay boyunca radikal sağlık eğitimi alan erkek öğrencilerin diğerlerine göre %30 daha az abur cubur aldığı gözlemlendi. Araştırmanın yapıldığı okul, araştırma ekibine tüm okul yılı boyunca öğrencilerin kantinden ne aldığı bilgisini sağladı. Şekerli içecekler, kurabiyeler ve cipsler gibi seçeneklerin alımı düşerken, su, meyve ve süt gibi sağlıklı olarak yiyecekler popülerlik kazanmıştır.

Radikal eğitim alan kız öğrencilerde ise erkek öğrencilere nazaran daha az bir değişim saptanmıştır. Ekibe göre bunun nedeni cinsiyetler arasındaki beden algısını rolü farkı olabilir.

Bu konuda daha çok çalışma yapılmasına ihtiyaç olsa da, bu bulgular bizlerin gençlere sağlıklı beslenmeyi öğretirken kullandığımız yöntemleri gözden geçirmemize vesile olacaktır.

Gıda endüstrisi hakkında bilgilendirilen gençler abur cuburu reddetti 5

Özellikle genç grubu yakalamak, beslenme anlamında ailesine bağımlı olduğu çocukluk çağından daha bağımsız olduğu ergenlik dönemine geçen gençlerde, hayatının sonraki dönemlerinde daha sağlıklı davranışlara sahip olmalarını sağlamak anlamında oldukça önemli bir adımdır. Bu dönemin iyi değerlendirilmesi daha sağlıklı bir toplum yaratmak için önemli bir fırsattır.

Yararlanılan kaynaklar:

A values-alignment intervention protects adolescents from the effects of food marketing.

Teen rebels reject junk food.

Damla İkbal Ceyhan

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi'nde Beslenme ve Diyetetik alanında lisans eğitimi aldı, 2017 yılında mezun oldu. Bu süreçte 3 tübitak projesinde yer aldı, birinde yürütücü olarak çalıştı. 2016 yılında yesilist.com'da staj yaptı. Sürdürülebilir beslenme ile ilgileniyor.