Dünya günü için dünyayı besleyecek 13 öneri
Dünya günü için dünyayı besleyecek 13 öneri 1

Bugün dünya günü.

İnsanoğlu her ne kadar kendine ördüğü duvarlarla kendini doğadan soyutlamaya çalışsa da bilmeli ki, o ekosistemin bir parçası ve dünya onun evi, yuvası.

Dünyanın yuvası olduğu bilinciyle hareket etmeli her gün, onu tüketmemeli, kirletmemeli.

Aldığı her şey, tabağına koyduğu her besin bir tercih ve bu tercihi hem kendisi hem yuvası olan dünya için sağlıklı olandan yana kullanmalı.

İşte bugün, ben bu tercihlerinizi bedenimiz ve yuvamız için doğru yönlendirebilecek 12 öneri bırakacağım buraya, dünya günü güzel bir başlangıç olur belki.

Dünya günü özel: Dünyayı besleyecek 13 öneri

 • Çoğunlukla bitkisel kaynaklı beslen: Meyve sebzeden zengin, tam tahılardan, kurubaklagillerden zengin bir beslenme düzeni sizi daha sağlıklı yapacak ve gezegene bıraktığınız ayak izini düşürecek.
 • Beslenme düzeninde çeşitliliği gözet: Her besin grubunun yeri ayrı. Hele de onları birlikte tüketip olumlu etkileşmelerine izin verirseniz sağlığınızı en iyi şekilde koruyacaktırlar. Örneğin, tahıllar ve kurubaklagiller aynı tabakta olmayı çok severler.
 • Gün içinde 5 porsiyon sebze ve meyve ile keyiflen: öğünlerinizde tabaklarınızın yarısının sebze ve meyveden oluşmasını sağlayıp bir de ara öğünlerde sebze ve meyve tercih ederseniz bu hedefi kolaylıkla başarabilirsiniz.
 • Mevsiminde, yerel besinleri tüketmeye özen göster: tabağınızdaki besinler kıtalar, denizler aşıp yorulmuş olmasın. Doğal takviminde yetişmesine izin verilmiş olsun. Hangi mevsimde neler var merak ediyorsanız Slow Food’un oluşturduğu mevsim çarkından yararlanabilirsiniz.

 • İşlenmiş gıdalar beslenme düzeninde bulunmasın, özellikle ultra işlenmiş gıdalardan uzak dur: böylece hem ambalaj atığı miktarını düşürebilir hem de aslında sağlığın için iyi olmayan yüksek doymuş yağ, şeker, tuz içeren gıdalardan uzak durmuş olursun.
 • Tam tahıla tabağında daha çok yer ayır: Tam tahıl tüketimimiz ne yazık ki çok düşük, tüm dünyada bu böyle. bırakın tam tahıllar sizi zengin lif, vitamin ve mineralleri beslesin, doyursun. Hem diğer besin grupları ile karşılaştırdığımızda ise dünyaya bıraktığı ayak izi oldukça düşük.
 • Meyve suyu, gazlı içecek gibi şekerli içecekler beslenme düzeninin bir parçası olmasın: Bunların yerine her zaman suyu tercih et.
 • Kurubaklagillerin tabağını zenginleştirmesine izin ver: Kurubaklagiller harika besin profili ve düşük karbon iyi izi ile bizim süper besinimiz. Kurubaklagiller ile ilgili daha çok bilgi edinmek isterseniz, şu yazıma göz atabilirsiniz.
 • Kırmızı et tüketimini sınırlandır, işlenmiş et beslenme düzeninin bir parçası olmasın: Hem senin hem gezegenin sağlığı için en iyi olanın bitkisel protein kaynakşarı olduğunu aklından çıkarma.
 • Sürdürülebilir balıkçılığı destekle: av mevsiminin dışında, yeterli büyüklüğe ulaşmadan avlanmış balıklara karşı duyarlı ol, deniz ekosistemine katkıda bulun.
 • Türetici ol; adil ticaretin, hayvan refahının, ekosisteme saygılı üretimin savunucusu ol

Damla İkbal Ceyhan

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi'nde Beslenme ve Diyetetik alanında lisans eğitimi aldı, 2017 yılında mezun oldu. Bu süreçte 3 tübitak projesinde yer aldı, birinde yürütücü olarak çalıştı. 2016 yılında yesilist.com'da staj yaptı. Sürdürülebilir beslenme ile ilgileniyor.