Dünya Gıda Günü: Sıfır Açlık İçin Yapabilecekleriniz
Dünya Gıda Günü: Sıfır Açlık İçin Yapabilecekleriniz 1

Bugün 16 Ekim, yani Dünya Gıda Günü. Her yıl farklı temalar işlenen Dünya Gıda Günü’nün bu yılki teması ‘Sıfır Açlık’. Sıfır Açlık, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin 2. hedefi aynı zamanda.

Sıfır Açlık: ”Açlığı bitirmek, gıda güvenliğini sağlamak, beslenme imkânlarını geliştirmek ve sürdürülebilir tarımı desteklemek” olarak tanımlamaktadır.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, 2030 yılına kadar açlık ve yetersiz beslenmenin her biçimini sona erdirmeyi, başta çocuklar olmak üzere tüm insanların yıl boyunca yeterli besine sahip olmasını hedefliyor. Hedefler, küçük çiftçilerin desteklenmesi ve arazi, teknoloji ve piyasalara eşit erişimlerini destekleyen sürdürülebilir tarım uygulamalarının teşvik edilmesini kapsıyor. Aynı zamanda, tarımda verimliliği artırmak için altyapı ve teknolojiye yatırım yapılması alanında uluslararası işbirliğini gerektiriyor.

Dünya Gıda Günü: Sıfır Açlık İçin Yapabilecekleriniz 2

Açlık Gerçekleri

 

 • Herkese yetecek kadar gıda üretilmesine rağmen, 9 kişiden 1’i kronik açlıktan muzdarip.
 • FAO 2016 verilerine göre, 815 milyon kişinin kronik açlıktan muzdarip olduğu tahmin ediliyor.
 • Bu açlık ile yüz yüze gelenlerin %60’ı kadın.
 • Yoksulluk çekenlerin %80’i kırsal kesimlerde, geçimlerinin tarıma bağlı olduğu bölgelerde yaşıyor.
 • Yenidoğan ölümlerinin %45’i malnutrisyon ile ilişkili
 • Aynı zamanda, 1.9 milyar kişi- dünya nüfusunun dörtte birinden daha fazla kişi- fazla kilolu ve bunların 600 milyonu obez ve her yıl 3.4 milyon kişi obeziteye bağlı sebepler yüzünden hayatını kaybediyor.
 • FAO, 2050’ye kadar dünya nüfusunu besleyebilmek adına tarımsal üretimin %60 artırılması gerektiğini söylüyor.

Açlık gerçekleri adı altındaki küresel gıda sorunları çözüm konusunda karamsarlık yaratıyor, biliyorum. Bununla birlikte biliyorum ki, karamsar olmak hiçbir zaman bir çözüm getirmeyecektir. Dünyadaki açlık sorunun farkında, sorumlu tercihler yapmayı, gıdaya saygı duymayı, sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme alışkanlıkları kazanırsak fark yaratmak mümkün.

FAO’ya göre gıda atığını sınırlandırmak, sürdürülebilir yaşam şekli edinmek, daha iyi beslenmek sıfır açlık hedefine ulaşmak için yapılması gerekenlerin başında geliyor.

 

Sıfır Açlık Hedefine Ulaşmak İçin Ne Yapabiliriz?

 

Bugün yapacağımız tercihler, gıdamızın geleceği için hayati önem taşıyor. İşte, Sıfır Açlık hedefini yaşamınızın bir parçası yapmaya, gıda ile bağınızı yeniden kurmaya yardımcı olacak basit öneriler:

 

 1. Gıda Çöp Değildir, Gıdanızı Çöpe Atmayın: Akşamdan kalan yemeklerinizi yemeyi, dondurucunuzu daha verimli kullanmayı, dışarıda yemek yerken aç değilseniz yarım porsiyon sipariş etmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Gıda atığını azaltmak için uygulayabilceğiniz diğer öneriler için tıklayın. 
 2. Sağlıklı ve Sürdürülebilir Beslenmeyi Tercih Edin: hayatın hızında sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmek aksatılabiliyor ama aslında sağlıklı beslenmek sanıldığı gibi uğraştırıcı ve zor değil. Hem gezegenin sağlığı hem kendi sağlığınız için beslenme konusunda yapabilecekleriniz için tıklayın.
 3. Daha Az ile Daha Çok Üret: 2050 yılında dünya nüfusu 9.6 milyara ulaşacak, dünya nüfusunu beslemek, daha çeşitli ürünler elde etmek için yeni ve verimli yollar bulmak şart. Sürdürülebilir tarımı destekleyerek çiftçilerin ürün verimlerini ve karlarını yükseltmeye yardım edebilir, aynı zamanda daha sağlıklı ve besleyici gıda üretimini teşvik edebilirsiniz.
 4. Sıfır Açlık Savunucusu Ol: Sıfır Açlık’a ulaşmada hepimizin bir rolü var, birlikte hareket ederek bu hedefe ulaşabiliriz. Çevrenizdekilerin açlık konusunun farkında olduğundan emin olun, topluluklara katılın, hükümetlerin bu konuda eylem planları yapmasını teşvik edin.

 

Referans:

FAO. ZeroHunger

Damla İkbal Ceyhan

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi'nde Beslenme ve Diyetetik alanında lisans eğitimi aldı, 2017 yılında mezun oldu. Bu süreçte 3 tübitak projesinde yer aldı, birinde yürütücü olarak çalıştı. 2016 yılında yesilist.com'da staj yaptı. Sürdürülebilir beslenme ile ilgileniyor.