Daha Sık Ailecek Yemek Yiyen Çocuklar Daha Sağlıklı, Daha Başarılı.

Aileyi bir araya getirmenin en lezzetli yolu ailecek yemek yemektir. Genellikle 15-20 dakika süren bu aile yemeklerinin süresi kısa ama etkisi bir hayli uzundur. Bu yazımda ailecek yemek yemenin faydalarına, engellerine, bu engelleri nasıl detaylıca değinmeye çalışacağım.

Çocukların yaşamında ailecek yemek yemenin faydalarına kısaca bunlar:

  1. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak
  2. Sağlıklı vücut ağırlığı
  3. Daha iyi bir okul başarısı
  4. Daha az düzensiz yemek yeme
  5. Madde bağımlılığını riskini düşürme

Şimdi bunları detaylı bir şekilde inceleyelim.

1. Faydaları

Sağlıklı Beslenme Alışkanlıklarının Kazanılması, Sağlıklı Vücut Ağırlığının Sağlanması ve  Daha Az Düzensiz Yemek Yeme Davranışı

Haftada   yemek yiyen çocuk ve adölesanların, 3 günden az ya da hiç yemeyenlere oranla sebze, meyve gibi sağlıklı besinleri tercih etme ve kahvaltı yapma oranı %24 daha fazla bulunmuş.

Ailecek yemek yemek doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasının ötesinde diyet kalitesindeki artış ile de yakından ilgilidir. ve daha fazla ailecek  yemek yiyen çocuk ve adölesanların, 3 günden az ya da hiç yemeyenlere oranla sebze, meyve gibi sağlıklı besinleri tercih etme ve kahvaltı yapma oranı %24 daha fazla bulunmuş. Aynı şekilde haftada 3 gün ve daha fazla ailecek yemek yiyen çocuk ve adölesanların şekerli içecekler, fast food, kızarmış ürünler, şekerlemeler gibi sağlıksız besinleri tercih etme kahvaltı atlama oranı ise % 20 daha az bulunmuş.

Bununla birlikte yine aynı çalışmada haftada 3 gün ve daha fazla ailecek  yemek yiyen çocuk ve adölesanların fazla kilolu olma ihtimali %12 daha az bulunmuş. Ayrıca, haftada 5 gün ya da daha fazla ailecek yemek yiyen adölesanlar diğerlerine göre %35 oranında daha az düzensiz yemek yeme alışkanlığına sahip oluyor.

Madde Kullanımı

Ailecek yemek yemek sadece 20 dakikalığına bile olsa çocuk ve aile arasındaki ilişkiyi kuvvetlendiren bir şeydir. Bu da çocukların madde bağımlılığına yakalanma oranını düşüren bir faktördür. Amerika Ulusal Bağımlılık ve Madde Kullanımı Merkezi (CASA)‘nin 2011 yılında yayınladığı raporunda ailece yemek yeme sıklığı ile madde kullanımı arasındaki ilişkiye dair pek çok bilgi bulunabilir. Bu rapora göre ailesiyle birlikte haftada 3 günden az yemek yiyen çocuklar, 5 ila 7 gün yemekn oluyorlar. Bununla birlikte haftada 3 günden az ailecek yemek yiyen çocuklar 4 kat daha fazla olasılıkla gelecekte uyuşturucu madde kullanabileceklerini ifade ediyorlar.

Okul Başarısı

Ailecek daha sık yemek yiyen çocuklar daha başarılı!

Ailecek yemek yemenin çocuklarda okul başarısını arttırdığını da belirtmiştim. Yine CASA’nın raporuna göre haftada 5 ila 7 gün ailesiyle birlikte yemek yiyen çocukların %64’ü çoğunlukla A (90-100) ve B (80-90) alıyor, %9’su ise çoğunlukla C (70-80) ve aşağısında notlar alıyor.  Haftanın hiçbir günü ya da sadece 2 günü ailesiyle birikte yemek yiyen çocukların %49’unun çoğu A ve B alırken, %20’si çoğunlukla C ve daha düşük notlar alıyorlar.

2. Engeller

Her zaman aileyi belirli bir saatte bir araya getirmek kolay olamayabiliyor. bunun önünde duran pek çok faktör var aslında, çocukların okul saatlerinin farklı olması, ebeveynlerin mesai saatleri, çocukların öğünlerden önce atıştırmalık bir şeyler yemeleri, yemek seçen aile bireyleri… Hal böyle olunca güzel bir aile yemeği bir kaosa dönüşebiliyor. Bu engelleri bir araya toplarsak:

  1. Dikkat Dağıtıcılar
  2. Kısıtlı zaman
  3. Yemeği planlamak, alış veriş yapmak, hazırlamak için zaman ayırılamaması
  4. Okul saatleri, mesai saatlerinin çakışması

Dikkat dağıtıcılar denildiğinde aklınıza neler geliyor? Günümüzde hiç şüphesiz en büyük dkkat dağıtıcılar sürekli elimizin gözümüzün üzerinde olduğu ekranlar! Çocuklar, yetişkinler fark etmeksizin yemek yerken bir şeyler izlemeyi seviyoruz, fakat bu ailecek yenilen bir yemek için pek uygun bir davranış değil.

TV karşısında yemek yiyen çocuklar daha fazla pizza, hazır atıştırmalık yiyecekler ve şekerli içecekler tüketmeye meyilli oluyorlar.

2011 yılında Pediatrics dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre TV karşısında yemek yiyen çocuklar daha az meyve ve sebze yerken daha fazla pizza, hazır atıştırmalık yiyecekler ve şekerli içecekler tüketmeye meyilli oluyorlar.

Diğer engellere aşağıda çözüm stratejileri ile birlikte değineceğim.

3. Ailecek yemek yemeyi daha mümkün kılmak

Yemeği planlamak, alış veriş yapmak, hazırlamak için harcana sürenin fazla olması

Birlikte yemek yemenin önündeki engellerden biri de yemeği planlamak, alış veriş yapmak, hazırlamak için zaman ayıramamak. Pek çok insan yemek hazırlamak için zaman bulamamaktan şikayetçi, fakataslında ne yiyeceğimize, ne ne hazırlayacağımızı düşünmek en çok zaman alanlardan biri ve oldukça stresli. İşte bu zaman kaybının ve stresin önüne geçmenin en güzel yolu haftalık menü planlamak. Önceki yazılarımda da haftalık menü planı yapmanın daha az gıda atığı demek olduğundan ve daha sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmaya olan katkısından bahsetmiştim. Yani bir taşla pek çok kuş!

Bu listeyi hazırlarken çocuklarınızı da bu işe dahil edin, en sevilen yemekler için günler belirleyin. Böylece onların bu menülere olan bağlılığını da sağlamış olursunuz.

Haftalık menü planını hazırladık peki ya alışveriş? Menü planınıza göre buzdolabınızda eksik olan malzemeleri belirleyin, eksik bir şeyin olması zaman kaybına neden olur fazlası için gıda atığına neden olur. İyice belirleyip, bir liste yapmak size kolaylık sağlayacaktır.

Kısıtlı zaman

Fırın kağıdının üzerinde kolayca hazırlayacağınız yemekler size zaman kazandırır.

Yemek yaparken yine de zaman konusunda problem yaşıyorsanız tek tencerede pişen zeytinyağlı sebze yemekleri, ya da düdüklü tencerede kolayca pişen yemekler, ya da bir fırın kağıdının üzerinde kolayca fırına verdiğiniz bir yemek fazla zamanınızı almayacaktır. Ayrıca yemeği biraz daha fazla yaparak ertesi gün ısıtıp tekrar yiyebilirsiniz, hatta belki de daha farklı servis ederek bir çeşitlilik sağlayabilirsiniz.

Her aile bireyinin yemeğe odaklanmasını sağlayın

Yemek saati geldiğinde ve yemek hazırlarken çocukların da kendilerini bu işin bir parçası olarak hissetmelerini sağlayın. Yemek hazırlarken masayı kurmaları, salata yapmaları, yemek için kullanılacak malzemeleri hazırlamaları hayli yardımcı olacaktır. Elbette bu yardımlar yaşlarına göre çeşitlilik gösterecektir.

Çocukları da bu sürece dahil edin.

Televizyon kapatın, yemek masasına telefonlarınızı getirmeyin. Bunu bir kural olarak belirleyin. Hatta bu kuralı sürdürmek için çeşitli oyunlar yaratabilirsiniz. Mesela masada telefonu ile ilgilenen kişiye bulaşık yıkama görevini vermek, ya da kavanoza para atmak gibi. Bunu istediğiniz kadar çeşitlendirebilirsiniz.

Birlikte oturuken çocukların yaşına ve ilgi alanlarına göre muhabbeti başlamak, küçük oyunlar oynamak yemek saatinin daha kaliteli geçmesini sağlar ve çocukların yemek saatine bağlılığını artırr.

Esnek olun

Bazen sadece bir öğünü beraber geçirebiliyor olabilirsiniz ve bu akşam yemeği olmayabilir. Takılmayın kahvaltı ya da öğle yemeği en iyi şekilde geçirmeye çalışın.

Bazen ailecek dışarıda yemek yiyebilirsiniz, önemli olan doğru tercihler yapmak. Fakat fast food yiyeceklerden, fazlaca yağ, tuz, kalori içeren seçeneklerden uzak durun. Patates kızartmalı, hamburgerli çocuk menülerini tercih etmek yerine sizin yediğiniz yiyeceklerden onlara da daha küçük porsiyonlar halinde söylemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Her zaman ebeveynlerin ikisi bir arada olamayabilir, takılmayın tek bir ebeveyn de gayet güzel rol model olabilir.

Ailecek keyifli zamanlar geçirmenizi dilerim! Umarım bu öneriler bu keyifli zamanlarınıza güzel katkılarda bulun
1. Today’s Dietitian Webinar: Family Meals Matter: Barriers, Benefits, and Strategies for Eating Together

2.Krohn L. Family dinner time? Better leave the cell phone behind. The Harris Poll website. Updated June 7, 2016.
3. The importance of family dinners VII. National Center on Addiction and Substance Abuse website. 
4. Hammons AJ, Fiese BH. Is frequency of shared family meals related to the nutritional health of adolescents? Pediatrics. 2011;127(6):e1565-e1574.
5. Coon KA, Goldberg J, Rogers BL, Tucker KL. Relationship between use of television during meals and children’s food consumption patterns. Pediatrics. 2001;107(1):E7.

 

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi'nde Beslenme ve Diyetetik alanında lisans eğitimi aldı, 2017 yılında mezun oldu. Bu süreçte 3 tübitak projesinde yer aldı, birinde yürütücü olarak çalıştı. 2016 yılında yesilist.com'da staj yaptı. Sürdürülebilir beslenme ile ilgileniyor.
Yazı oluşturuldu 33

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön