Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirin Bir Buçukta Kalsın

Geçtiğimiz günlerde Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC)‘nin yayınladığı özel rapor küresel ısınmanın bir buçuk derece ile sınırlandırılmasının dünyamız için son çıkış olduğunu vurguluyor. Bu yazıda bahsedeceğim 12 öneri ile beslenme alışkanlıklarımızı değiştirerek hep beraber bir buçukta kalsın diyelim.

1.5 derece en iyi sonuç değil ama 2 dereceye göre daha az riskli

 

Hali hazırda dünyamız, endüstrileşme öncesine göre 1 derece ısınmış durumda ve böyle gidersek ısınmanın 3 derece olacağı bekleniyor.

1.5 derecelik ısınma dünyamız için en iyi sonuç değil ama 2 derecelik ısınmaya göre iklim değişikliğinin neden olacağı risklerin daha düşük olduğu belirtiliyor. Örneğin; ısınmanın 1.5 derece olması durumunda iklim ile ilişkili sağlık risklerinin artacağı, gıda güvencesinin ve su erişiminin sağlanmasının zorlaşacağı, 2 derece olması durumunda ise bu risklerin çok daha fazla artacağı belirtiliyor.

Rapor ile ilgili bilmeniz gereken 6 şeyi öğrenmek istiyorsanız Çevreci Geek’in yazısına göz atabilirsiniz.

İyi Haber

 

İyi haber ise küresel ısınmayı 1.5 derece ile sınırlanmanın hala mümkün olması. Bunun için toplumda radikal değişikliklere gidilmesi şart, bu yapılabilir ve yapılmalıdır da. Bunun gerçekleşmesi için, bireylerden sektörlere, sektörlerden hükümetlere tüm paydaşlar birlikte hareket etmeli. Herkes bu hareketin bir parçası olmalı.

Türkiye’de bu konu üzerinde farkındalık yaratmak ve harekete geçmek amacıyla Bir Buçukta Kalsın kampanyası başlatıldı. Destek olmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 

Bizler, hayatlarımızda yapacağımız küçük değişiklikler ile büyük etkiler yaratabiliriz. Beslenme alışkanlıklarımızda yapacağımız değişiklikler de elbette bu hareketin önemli bir parçası olacaktır.

Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirin Bir Buçukta Kalsın

 

Burada size 12 sağlıklı ve sürdürülebilir öneriden bahsedeceğim. Tüm bu öneriler, sağlıklı (hem siz hem gezegen için), düşük çevresel etkiye sahip, ekonomik, güvenli, ve kolay. Bu önerileri uygulayarak bir buçukta kalsın hareketinin bir parçası olabilir, dünyamızın gelecekte de yaşanılabilir bir gezegen olmayı sürdürmesine katkıda bulunabilirsiniz.

 

 1. Bitkisel kaynaklı besinlere yönelin: Bu öneri sadece sağlıklı bır diyete değil, aynı zamanda gıda üretiminin çevresel etkilerini büyük ölçüde azaltan sürdürülebilir bir beslenme şeklini de işaret eder. Tabağınızın yarısının sebze ve meyvelerden oluştuğundan emin olarak bu öneriyi kolayca uygulayabilirsiniz.
  Tabağınızın yarısını sebze meyveler oluştursun.

   

 2. Çeşitli ve renkli beslenin: Çeşitli ve renkli tabaklarla hem vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini daha kolay sağlayabilirsiniz, hem de tabağınız gözünüze hitap eder, keyifle yersiniz. Unutmayın, tabağınızdaki çeşitlilik, tarlada üretilen besinlerin çeşitliliğine de yansır.
  Renklendirin, çeşitlendirin!

   

 3. Her gün 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin: Sadece yemeklerinizin yanında düşünmeyin, sebze ve meyve atıştırmalık olarak da harika seçimlerdir. Porsiyonlar hakkında detaylı bilgilere ulaşmak ve daha fazla öneri için şu yazıma gidebilrsiniz. 
Her gün 5 porsiyon sebze ve meyve.

 

4. Mevsiminde ve yerel olanı tercih edin: Yerel ve mevsiminde yiyecekleri tercih ettiğinizde hem en lezzetli, en taze yiyeceklere erişirsiniz, hem karbon ayak izini düşürürsünüz hem de yerel tarımı ve ekonomiyi desteklemiş olursunuz. Ayrıca bu ürünler, mevsiminde olmayan, ithal ürünlere göre daha ucuzdur.

Yerel ve mevsiminde olanı tercih edin.

 

5. Yemeklerinizde mümkün olduğunca taze malzemeler kullanın. Daha az ambalajlı ürün kullanmak, ambalajlama sürecinin çevresel etkisini azaltmak anlamına gelir.

Daha az ambalaj!

 

6. Paketli, işlenmiş gıda tüketiminizi azaltın: İçerdikleri yüksek şeker, yağ ve sodyum içeriği ile sağlıklı ve sürdürülebilir bir diyetin içerisinde yer alamazlar.

İşlenmiş gıda tüketiminizi sınırlandırın.

 

7. Tabağınızda tam tahıl içeren besinlere daha fazla yer verin: İçerdikleri lif ile sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra aynı miktarda bir besinle karşılaştırıldığında üretiminde daha az su ve enerji kullanılır.

 

8. Şekerli içeceklerden sakının: Yüksek şeker ve enerji içeriği ile sürdürülebilir ve sağlıklı olarak değerlendirilmesi mümkün değildir.

 

9. Baklagillere tabağınızda daha sık yer açın: Baklagillerin makul tüketimi sürdürülebilir diyete uyumda en iyi stratejidir, en zengin bitkisel protein kaynağıdırlar, besleyicidir, sağlıklıdır, iklim değişikliğine karşıdır. Baklagilller ile igili şu detaylı yazıyı okuyunca baklagillere olan saygınızın artacağından eminim.

Baklagiller: Sağlıklı, besleyici, iklim değişikline karşı.

 

10. Kırmızı et ve işlenmiş et tüketiminizi sınırlandırın: Bitkisel protein kaynaklarına yönelin. Et için hayvan yetiştirmek, gıda sistemi içerisinde çevresel etkisi en yüksek olan faaliyetlerden biridir.

Kurubaklagilleri, tahıllar ve C vitamini kaynakları ile birleştirin. Böylece protein kalitesini artırabilirsiniz.

 

11. Sürdürülebilir balıkçılığı desteyleyin: Bu aşırı avlanma nedeniyle tehdit altında olan deniz florasının ve faunasının korunmasında yardımcı olur.

Sürdürülebilir balıkçılığı destekleyin.

 

12. Seçimlerinizi sürdürülebilir ve sağlıklı olandan yana yapın.  Bizler daha sağlıklı ve sürdürülebilir olanı talep ettikçe bu talep karşılık bulacaktır.

 

 

Referanslar.

 1. IPCC
 2. Sustainable diets and Biodiversity – Directions and solutions for policy, research and action. FAO, 2010
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi'nde Beslenme ve Diyetetik alanında lisans eğitimi aldı, 2017 yılında mezun oldu. Bu süreçte 3 tübitak projesinde yer aldı, birinde yürütücü olarak çalıştı. 2016 yılında yesilist.com'da staj yaptı. Sürdürülebilir beslenme ile ilgileniyor.
Yazı oluşturuldu 33

Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirin Bir Buçukta Kalsın” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön